Skolyoz; omurganın çoğunlukla göğüs (thoracic) ve/veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (kamburluk) ile beraber de görülebilir.

Normal omurgada yukarıdan aşağıya düz bir şekilde uzanan omurlar skolyozlu omurgada sağa, sola doğru ve/veya kendi eksenleri etrafında dönerler.

Kesin sayı tam olarak bilinmemekle birlikte Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon skolyoz hastası olduğu düşünülmektedir.

Korseleme konservatif tedavide 200 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Korselerle tedavinin primer amacı eğrinin ilerlemesinin önlenmesi, sekonder amacı ise deformitenin düzeltilmesidir

Genel olarak korse endikasyonu: iskelet gelişimi henüz tamamlanmamış ve progresyon gösterme ihtimali yüksek hastalarda, Cobb açısı 20-45° arası olarak tanımlanmıştır.

Cheneau korse; skolyozda en etkili fizyoterapi tekniği olarak bilinen Schroth tekniği ve sınıflandırması baz alınırak Fransız Dr. Jacques Cheneau tarafından, 1972 yılında Almanya’nın Bad Sobernheim şehrinde geliştirilmiştir.

Cheneau korsenin gelişimi incelendiğinde, sürekli olarak geliştirildiğini görüyoruz. Bilim insanlarının bu katkıları sayesinde, korse biçimi ve işlevi zaman içerisinde değireşek sayısız hasta uygulaması ve multidisipliner ekip çalışmaları ile günümüze mümkün olan en iyi tedaviyi sunacak şekilde evrilmiştir.

Bugün, 25 yıllı aşan S-C-S (Spine - Consept - Sobernheim) tecrübesini arkasına alan Osteoid Sağlık Teknolojileri ülkemizde C.A.D / C.A.M (bilgisayar destekli tasarım / imalat) tekniği ile korse üretimdeki insan hata payını tamamen ortadan kaldırarak son teknoloji 3 boyutlu yazıcı ile 3D Osteoid korseyi sizlere sunmaktayız.

Bu ortezlerde; bası bölgeleri ve açık alanlar (genişleme bölgeleri) özel olarak tasarlanmış ve skolyozun tipi, hasta ihtiyaçları göz önünde tutularak asimetrik olarak geliştirilmiştir.

3D Osteoid korse sadece anatomik değil aynı zamanda biyomekanik şekilde üretilerek, omurgaya 3 boyutlu düzeltme uygulaması için özel tasarlanmıştır. En önemli foksiyonları; derotasyon (omurganın 3 boyutlu rotasyonu), detorsiyon (kısa kasların uzatılması), sagital düzlemin (omurganın yandan görünüşü) düzeltilmesi, fizyoterapik metod ( rotasyonel nefes alma) ve stabilizasyondur (ilerlemenin durdurulması).

Korse üretiminde ölçüm aşamasında hastalar için rahatsız edici bir süreç olan alçı ile ölçü almayı, geleneksel imalat tekniğinden kaynaklı hataları, sizlere daha iyi bir iyileşme süreci sunabilmek için son teknoloji yardımı ile ortadan kaldırdık; kişiye özel, tekrarlanabilir, standart ve doğru bir ürün için Türkiye’deki tek adresiniz Osteoid Sağlık Teknolojileri.

Ürün satışlarımız anlaşmalı Ortez / Protez merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Bilgi için lütfen bize ulaşın.

Osteoid © 2019, Tüm hakları saklıdır.